صدیقی: علت برخورد با فتاحی وارد شدن لطمه به اعتبار فوتبال کشور است، تاج، بهاروند و دبیرکل فدراسیون کجای ماجرا هستند؟

به گزارش وبلاگ ورزشی، امیر صدیقی، کارشناس ارشد مدیریت و حقوق ورزشی فیفا با اشاره به برخورد با سعید فتاحی، رئیس کمیته مسابقات سازمان لیگ در اتفاقات فینال جام حذفی، می گوید که نقش رئیس فدراسیون، رئیس سازمان لیگ و دبیرکل فدراسیون فوتبال چه بوده است؟

صدیقی: علت برخورد با فتاحی وارد شدن لطمه به اعتبار فوتبال کشور است، تاج، بهاروند و دبیرکل فدراسیون کجای ماجرا هستند؟

امیر صدیقی، کارشناس ارشد مدیریت و حقوق ورزشی فیفا در گفت وگو با خبرنگار ورزشی وبلاگ ورزشی درباره اتفاقات شب گذشته دیدار فینال جام حذفی میان تیم های داماش گیلانیان و پرسپولیس گفت: اتفاقاتی که در استادیوم شهدای فولاد خوزستان رخ داد، اتفاقات تلخی بود، اما به جای صحبت در مورد تلخی اتفاقات و کلیشه ها باید به این ماجرا از زوایای مختلفی نگاه کرد.

وی در مورد اینکه تیم داماش تا کجا می توانسته به دلیل عدم حضور طرفدارانش در استادیوم به عدم تمایل برای آغاز بازی ادامه بدهد و آیا طبق قوانین این بازی می توانست با رأی انضباطی تعیین گردد، گفت: باید ابتدا تعیین گردد که آیا علت آغاز نشدن مسابقه فقط مربوط به عدم حضور تماشاگران داماش بوده است یا داور هم با اختیار خودش این تصمیم را گرفته که به داماشی ها فرصت بدهد. این موضوع باید در گزارش بازی تعیین گردد، اما داور می توانسته در زمین در این خصوص تصمیم گیری کند. بحث مهم تری که در این زمینه وجود دارد، مربوط به ورود کمیته اخلاق به ماجراست که بیانیه این کمیته و محرومیت سعید فتاحی برای بسیاری سؤال شده است.

صدیقی با اشاره به اینکه کمیته اخلاق اقدام به تعلیق و محرومیت سعید فتاحی از هرگونه فعالیت فوتبال نموده است، اضافه کرد: کمیته اخلاق می تواند اشخاص حقیقی و حقوقی مرتبط با حوزه فوتبال از جمله مقامات رسمی، بازیکنان و همچنین کارگزاران و واسطه های رسمی را در مورد نقض قوانین اخلاقی و رفتارهایی که می توانند به تمامیت و اعتبار فوتبال کشور لطمه وارد کند، مورد بازخواست قرار دهد. این آیین نامه مصوب کمیته اخلاق مربوط به سال 1393 است که به نظر می رسد مسئولان کمیته اخلاق بنا به بخش دوم این ماده که مربوط به وارد شدن لطمه به تمامیت و اعتبار فوتبال کشور است، اقدام به محرومیت و تعلیق فتاحی گرفته است.

این کارشناس ارشد مدیریت و حقوق ورزشی فیفا با طرح این پرسش که آیا فقط سعید فتاحی مسبب این کوتاهی بوده و به اعتبار فوتبال لطمه زده است؟ گفت: در بازی شب گذشته حیدر بهاروند، رئیس سازمان لیگ و نایب رئیس دوم فدراسیون فوتبال که بالاترین مقام تصمیم گیرنده فدراسیون فوتبال در محل بوده، حضور داشته است. در حضور رئیس سازمان لیگ چه کسی تصمیم گرفته است؟ پیش از هر چیزی، چه کسی تصمیم گرفته بازی در محلی برگزار گردد که فدراسیون فوتبال توانایی برگزاری چنین مسابقه ای با چنین ظرفیتی را نداشته است. این اتفاق در شرایطی رقم خورده است که در هفته های اخیر بارها شاهد چنین مسائلی بودیم و چه از سوی مسئولان برگزاری مسابقه و چه از سوی تماشاگران، اتفاقات تلخی رقم خورد. نمونه آن بازی سپاهان و پرسپولیس در نیمه نهایی جام حذفی بود که حواشی زیادی هم داشت و موضوع اصلی و حاشیه ساز هم بحث سهم هر باشگاه در مورد حضور طرفداران دو تیم در استادیوم بود.

وی گفت: به نظر می رسد فدراسیون فوتبال آیین نامه تعیینی در این خصوص ندارد یا اگر داشته و دارد، چرا این آیین نامه در اختیار عموم و باشگاه ها قرار نگرفته تا در چنین مواقعی طبق آیین نامه تصمیم گیری گردد. چطور می گردد که طرفداران یک تیم بیرون استادیوم بمانند و صندلیی هم برای آنها وجود نداشته باشد؟ چطور تصمیم گرفته می گردد با جابه جا شدن تماشاگران حاضر در استادیوم، برای طرفداران بیرون استادیوم جایی باز گردد؟ این احتمال وجود دارد که موقع جابه جایی و در ازدحام تماشاگری دچار مشکل و آسیب گردد، همانطور که در بازی ایران و ژاپن در مقدماتی جام جهانی 2006 تعداد تماشاگر در ازدحام جان خود را از دست دادند یا در سال 1992 در انگلیس 90 نفر به دلیل ازدحام جمعیت تلف شدند.

صدیقی تأکید کرد: وزارت ورزش و جوانان و فدراسیون فوتبال که هر دو متولی ورزش هستند، به خوبی از این موضوع آگاه هستند که علت بروز چنین مسئله ای، عدم فروش صحیح بلیت به تماشاگران است. چرا هیچکدام اقدام درستی در این خصوص انجام نمی دهد و هر بار افراد زیادی آسیب می بینند و این همه خشونت روی سکوها رخ می دهد؟ آیا هواداری که هزار کیلومتر از گیلان تا اهواز رفته، حق ندارد وارد استادیوم گردد و بازی تیمش را تماشا کند؟ اگر این تماشاگرا بلیت داشتند، چرا صندلی آنها پر شده بود و اگر بلیت نداشتند، چرا راه داده شدند؟ آیا مقصر تمام این اتفاقات فقط شخص سعید فتاحی است یا او یکی از مقصران شناخته می گردد؟ رئیس سازمان لیگ، دبیرکل فدراسیون فوتبال و رئیس فدراسیون فوتبال کجای این ماجرا قرار می گیرند؟ اصلاً دلیل غیبت رئیس فدراسیون فوتبال در بازی پایانی لیگ و فینال جام حذفی چیست؟ غیر از این است که آقای تاج ترس از این دارد که اتفاقی رخ بدهد و او مسبب این اتفاقات شناخته گردد؟

منبع: خبرگزاری تسنیم

به "صدیقی: علت برخورد با فتاحی وارد شدن لطمه به اعتبار فوتبال کشور است، تاج، بهاروند و دبیرکل فدراسیون کجای ماجرا هستند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "صدیقی: علت برخورد با فتاحی وارد شدن لطمه به اعتبار فوتبال کشور است، تاج، بهاروند و دبیرکل فدراسیون کجای ماجرا هستند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید