سرطان انتها زندگی نیست

به گزارش وبلاگ ورزشی، متخصص بیماری های خونی و رئیس بخش پیوند مغز استخوان بیمارستان آیت ا... طالقانی در گفت وگو با خبرنگار روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، ضمن ابراز تأسف از پخش فیلم ها و سریال های تلویزیونی با مضامین سرطان که این بیماری را انتها زندگی نشان می دهند، گفت: کمتر از یک درصد تمامی مرگ ومیرها ناشی از سرطان هاست.

سرطان انتها زندگی نیست

به گزارش وبلاگ ورزشی، دکتر عباس حاجی فتحعلی گفت: هنوز علت سرطان ها شناخته نشده است و فاکتورهای متعددی در افزایش خطر ابتلا به سرطان ها نقش دارند که تابش اشعه، استرس، تغذیه بعضی از این فاکتورهای مهم هستند؛ همچنین فاکتورهای دیگری نیز وجود دارد که به صورت مستقیم و غیرمستقیم در ابتلا به سرطان ها نقش ایفا می نمایند، هرچند هر نوع سرطان به صورت اختصاصی می تواند ریسک فاکتورهای خاصی داشته باشد.

وی اضافه نمود: در بروز سرطان ها و بیماری های خونی داشتن عامل زمینه ای مهم است و ابتلا به زمینه های ژنتیکی مثل سندرم داون، انجام شیمی درمانی، قرار دریافت تحت تأثیر عوامل شیمیایی، مواجهه با استرس زیاد و حتی مصرف بیش از اندازه مواد آرایشی ممکن است در بروز این بیماری ها دخیل باشند.

رئیس بخش پیوند مغز استخوان بیمارستان طالقانی در ادامه گفت: امروزه تعداد بسیاری از بیماران مبتلا به سرطان به صورت قطعی درمان می شوند و درمان در سرطان ها به ویژه سرطان های خون روزبه روز در حال تغیراست و هر روزه شاهد ورود داروهای جدید به عرصه درمان سرطان ها هستیم که هرکدام آمارهای بسیار امیدوارنماینده ای در رابطه با درمان قطعی بیماران ارائه می دهند.

انجام بیش از 1000 پیوند مغز استخوان در بیمارستان طالقانی

حاجی فتحعلی، پیوند مغز استخوان را یکی از روش های درمانی در حال انجام در بیمارستان آیت ا... طالقانی برشمرد و گفت: تاکنون بیش از 1000 پیوند در بخش پیوند مغز استخوان این بیمارستان انجام شده است و آمارهای ما در این بخش بسیار امیدوارنماینده است و همپای آمارهای کشورهای پیشرفته جهان جلو می رود؛ بیماران مبتلا به سرطان، سرطان های خونی و حتی بعضی از بیماران غیر سرطانی جواب بسیار مناسبی به درمان پیوند می دهند.

25 درصد از بیماران به درمان پاسخ نمی دهند

این متخصص بیماری های خونی در ادامه سخنان خود اذعان داشت: بسیاری از بیماران ما درمان شده و به کانون خانواده های خود بازگشتند که تعداد آنان بسیار بیشتر از موارد درمان نشده، است. می توان گفت کمتر از 25 درصد از بیماران به این درمان پاسخ نمی دهند.

به گفته وی، امروزه دیگر جای نگرانی نیست و سرطان سرانجام زندگی نیست و این تصور که فرد مبتلا به سرطان دیگر امیدی ندارد، سال هاست که رخت بربسته است.

حاجی فتحعلی با بیان این مطلب که هر روز امید به زندگی و جواب قطعی به درمان در سرطان ها در حال افزایش است، گفت: تشخیص زودهنگام و درمان به موقع سرطان، رابطه تنگاتنگ بیمار و خانواده اش با پزشک نقش بسیار مهمی در بهبود و کاهش عوارض درمان بیماری دارد و مراقبت و نگهداری بیمار پس از پیوند در بخش پیوند باعث جلوگیری از انتقال عفونت های خطرناک و درنتیجه افزایش درمان قطعی می گردد.

این متخصص بیماری های خونی، برخورداری از روحیه بالا، امید و توکل به خداوند را یکی از فاکتورهای بسیار اساسی و مؤثر در روند درمان برشمرد و تأکید کرد: آنچه بیمار را از پای درمی آورد یا باعث پاسخ خوب یا متوسط وی به درمان می گردد، خود بیماری نیست بلکه نحوه پذیرش بیمار، طرز مقابله اش با بیماری و همکاری در درمان است که این موضوع یک رکن اساسی در درمان فرد محسوب می گردد.

به گفته وی، هر سرطانی، کشنده نیست و متأسفانه نام این بیماری باعث هراس افراد می گردد. انواع متعدد سرطان خون وجود دارد که تعداد زیادی از آن ها اصلا نیازی به درمان ندارند و صرفا بیمار تحت نظر قرار می گیرد.

روحیه خوب بیمار سرطانی در پاسخ مناسب به درمان مؤثر است

بنابر اعلام روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، حاجی فتحعلی با اشاره به سختی عوارض درمان در بیماران سرطانی گفت: بیمارانی که از روحیه خوبی برخوردارند و از این بیماری نمی ترسند، راضی به رضای خدا بوده و به وی توکل کردند، به پزشک خود اعتماد نموده و در درمان همکاری می نمایند، پاسخ مناسب تری به درمان می دهند و درمان شان بهتر بوده است.

رئیس بخش پیوند مغز استخوان بیمارستان آیت ا... طالقانی در سرانجام ضمن آرزوی سلامتی برای تمامی افراد اعلام نمود: ترس از سرطان یک تابوی بد است که در جامعه ما و سایر جوامع بشری رخ داده است، اما امروزه دیگر نباید از سرطان ها بترسیم؛ چرا که تعداد بیمارانی که مبتلا به سرطان می شوند و جواب قطعی از درمان می گیرند، بسیار زیاد است و افرادی که درمان شده و به کانون اجتماع و خانواده بازمی گردند، بسیار بیشتر از افرادی است که در اثر عدم درمان و عوارض درمان، فوت نموده و زندگی شان سرانجام می یابد.

دبیر خبر: زهرا روزبروزی

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "سرطان انتها زندگی نیست" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سرطان انتها زندگی نیست"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید