خبرنگاران کشاورزان مرندی مراقب آفت شته مومی کلزا باشند

به گزارش وبلاگ ورزشی، تبریز - خبرنگاران - مدیر جهادکشاورزی مرند با تاکید بر لزوم پیشگیری و مدیریت آفت شته مومی کلم در مزارع کلزا و پایش مزارع گفت: تا به امروز در سه هکتار از اراضی زیرکشت این دانه روغنی با شته مومی مبارزه شده است.

خبرنگاران کشاورزان مرندی مراقب آفت شته مومی کلزا باشند

منوچهر رحمانی روز پنجشنبه در گفت و گویی با بیان اینکه شته مومی، گونه غالب و آفت کلیدی کلزاست، بر لزوم پیشگیری و مدیریت به موقع آفت شته مومی تاکید کرد و اضافه کرد: پایش مستمر مزارع کلزا و مبارزه با آفت در کانون های شناخته شده، ضروری است.

وی ادامه داد: با توجه به شرایط آب و هوایی، بیشترین جمعیت شته مومی کلم، روی کلزا در اواخر فروردین و اردیبهشت مشاهده می شود.

رحمانی، درباره روش های کنترل و مبارزه با آفت شته مومی گفت: روش زراعی و حذف علف های هرز از جمله خردل وحشی، تربچه وحشی و شمبلیک در کنترل این آفت موثر است.

مدیر جهادکشاورزی شهرستان مرند اضافه کرد: مبارزه لکه ای و کانون آلودگی در حاشیه مزارع قبل از ایجاد کلنی برای جلوگیری از گسترش آفت در مزرعه، انجام مبارزه قبل از باز شدن گل ها، استفاده از سموم کم دوام و کم خطر در حاشیه مزرعه مانند پریمور برای حفظ دشمنان طبیعی آفات، انتخاب ابزار، زمان و تکنیک های سمپاشی مناسب از روش های دیگر کنترل این آفت است.

وی با بیان اینکه حساس ترین مرحله کلزا به شته مومی در زمان ساقه رفتن و تشکیل غنچه و گل و غلاف اولیه روی ساقه اصلی است که مصادف با گرم شدن نسبی هواست، گفت: به محض مشاهده کانون اولیه پشت برگ ها و یا غنچه ها، بکارگیری سمپاش های اتومایزر 12 لیتری یا سمپاش 100 لیتری لانس دار و استفاده از سموم ایمیداکلو پراید (کنفیدور 35 درصد) و پریمور 50 درصد به مقدار 250 تا 300 لیترمحلول سمی در هر هکتار برای کانون کوبی توصیه می شود.

رحمانی گفت: در صورتی که مزرعه کلزا دارای کانوپی متراکم و در مرحله تشکیل غلاف آلوده به شته است با سمپاش توربولاینر و حداقل 500 تا 700 لیتر با استفاده از سموم فوق محلول پاشی و در صورت مشاهده شته در بازدید بعدی نسبت به سمپاشی با سمپاش های اتومایزر 12 لیتری سمپاشی مجدد شود.

شهرستان مرند دارای 95 هزار هکتار اراضی زیرکشت کشاورزی و باغی است که از این میزان 49 هزار هکتار اراضی آبی و 46 هزار هکتار اراضی دیم که نسبت زمین های آبی 52 درصد و اراضی دیم 48 درصد می باشد.

منبع: ایرنا

به "خبرنگاران کشاورزان مرندی مراقب آفت شته مومی کلزا باشند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران کشاورزان مرندی مراقب آفت شته مومی کلزا باشند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید