بیم و امیدهای سهامداران بورس

به گزارش وبلاگ ورزشی، خبرنگاران : گرچه سهامداران امید به صعود بورس در روز شنبه دارند اما فرایند نزولی تقاضای بورس در روز چهارشنبه نگرانی هایی را نیز ایجاد نموده است.

بیم و امیدهای سهامداران بورس

به گزارش وبلاگ ورزشی، فرایند تغییرات نماگرهای بورس در روز چهار شنبه مثبت بود. شاخص کل بورس رشد 2 هزار و 946 واحدی داشت و به رقم یک میلیون و444 هزار واحد رسید. شاخص کل هم وزن نیز با رشد 8 هزار و 103 واحد در رقم 468 هزار و 511 واحد ایستاد. فرایند حاکم بر معاملات روز چهارشنبه سهام داران را به صعود بورس در روز شنبه امیدوار نموده است.

بیشترین افزایش قیمت

روز چهارشنبه، در بورس شرکت صنعتی آما (با نماد معاملاتی فاما) با رشد 13 درصدی بیشترین افزایش قیمت را داشت. پس از فاما، شرکت فولاد آلیاژی ایران (فولاژ) با رشد 12 درصدی بیشترین رشد قیمت را ثبت کرد. در فرابورس نیز شرکت های کی بی سی (KBC)، دارویی ره آورد تامین (درهآور)، کلر پارس (کلر)، کشاورزی مکانیزه اصفهان کشت (زکشت) و پتروشیمی ارومیه (شاروم) بیشترین افزایش قیمت را داشتند.

بیشترین کاهش قیمت

شرکت بهنوش ایران (غبهنوش) در روز چهار شنبه بیشترین کاهش قیمت را در میان شرکت های بورسی به خود اختصاص داد. پس از غبهنوش، صنایع شیمیایی سینا (شسینا) و لیزینگ صنعت و معدن (ولصنم) بیشترین کاهش قیمت بازار را داشتند و در معاملات فرابورس اوراق مرابحه دولت، اراد58 بیشترین کاهش قیمت را داشت.

عرضه و تقاضای بازار

آنالیز عرضه و تقاضاهای سرانجامی روز چهار شنبه، به تشخیص فرایند حرکتی بورس یاری می نماید. نمادهایی که در سرانجام معاملات با صف خرید همراه هستند در روز بعد هم پرتقاضا هستند و نمادهای دارای صف فروش در سرانجام معاملات، در روز بعد هم با عرضه بالایی روبرو می شوند.

افت ارزش صف های خرید

در سرانجام معاملات چهارشنبه، ارزش صف های خرید 2 هزار و 127 میلیارد تومان شد که نسبت به روز گذشته افت 20 درصدی را نشان می دهد.

کاهش ارزش صف های فروش

در آخرین روز معاملاتی هفته، ارزش صف های فروش نیز 51 درصد کاهش یافت و به رقم 215 میلیارد تومان رسید.

بیشترین تقاضاها

روز چهارشنبه شرکت پدیده شیمی قرن (قرن) با صف خرید 116 میلیارد تومان در صدر جدول تقاضای بازار نهاده شد. پس از قرن، شرکت مدیریت سرمایه گذاری کوثر بهمن (وکبهمن) و باما (کاما) بیشترین صف خرید را داشتند.

بیشترین عرضه ها

در آخرین روز کاری هفته، بیشترین صف فروش به نماد غبهنوش (شرکت بهنوش ایران) تعلق داشت که در سرانجام معاملات صف فروش 106 میلیارد تومانی داشت. پس از غبهنوش، نهادهای اقتصادی بورس انرژی (انرژی1) و شرکت سرمایه گذاری استان خراسان جنوبی (وسخراج) بیشترین صف فروش را داشتند.

پیش بینی بورس امروز

در آخرین روز معاملاتی هفته، قیمت سهام 341 نماد معادل 70 درصد بازار رشد کرد و 118 نماد معادل 24 درصد بازار افت قیمت داشتند. رشد قیمت 70 درصد نمادهای بازار موجب رشد 1.7 درصدی شاخص هم وزن شد. علاوه بر این در سرانجام معاملات روز چهارشنبه 227 نماد صف خرید داشتند و تنها 24 نماد صف فروش داشتند و ارزش صف های خرید بیش از ارزش صف های فروش بود. مازاد تقاضا بورس را به جلو راهنمایی می نماید، وجود مازاد تقاضای هزار و 912 میلیارد تومانی در سرانجام معاملات چهارشنبه سهام داران را به صعود بورس در روز شنبه امیدوار نموده است. اما بیم سهام داران از فرایند نزولی تقاضای بورس است چرا که در روز چهارشنبه ارزش تقاضای بازار افت 20 درصدی داشت.

نکته امیدوارکننده دیگر معاملات بورس ورود پول های حقیقی است. در روز چهارشنبه 365 میلیارد تومان پول حقیقی به بورس وارد شد. با توجه به وجود مازاد تقاضا در بازار، اگر فرایند ورود پول حقیقی امروز هم تداوم یابد، بورس هفته را صعودی شروع خواهد نمود.

منبع: اقتصادنیوز

به "بیم و امیدهای سهامداران بورس" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بیم و امیدهای سهامداران بورس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید