اظهارات عضو هلال احمر از احتیاج های خوزستان بعد از سیل

به گزارش وبلاگ ورزشی، عضو تیم بهداشت و درمان اضطراری استان فارس از احتیاج های بهداشت و درمان زنان خوزستان بعد از سیل گفته است.

اظهارات عضو هلال احمر از احتیاج های خوزستان بعد از سیل

به گزارش، نیمه خرداد را درحالی پشت سر گذاشته ایم که استان های سیل زده درحال بازسازی جسم و روح و زندگی خود از گل ولای خشم طبیعت هستند و حمایت های امدادگران و تیم های پشتیبانی خدمات درمانی جمعیت هلال احمر همچنان ادامه دارد. طیبه دبیری فوق لیسانس مامایی دارد و در رشته تخصصی خود حدود 17 سال است که به عنوان مامای داوطلب در هلال احمر فعالیت می نماید.

او علاوه بر موضوعات بهداشت و درمان اضطراری، تجربه هایی در حوزه امدادونجات، داوطلبان و حضور در قالب تیم های جوانان در بحران ها و حوادث هم داشته است. دبیری که خود را یک هلال احمری تمام عیار می داند، از این که با عشق در این سال ها توانسته به مردمش خدمت کند، ابراز خوشحالی می نماید.

او هفت سال است که عضو تیم بهداشت و درمان اضطراری استان فارس شده و با همکاران هلال احمری اش هفته ها برای خدمات رسانی و پشتیبانی مردم سیل زده خوزستان در این استان حاضر می گردد و جوابگوی زنان روستا ها و شهر های منطقه شادگان است. او از احتیاج های بهداشت و درمان زنان خوزستان بعد از سیل گفته است.

چگونگی تشکیل یک گروه فامیلی هلال احمری

از مانور های فرضی تا بحران های واقعی

از تجربه هایش که در طول این سال ها داشته و شاخص ترین عملیات ها و حوادث از او سوال می کنیم؛ به زلزله بم اشاره می نماید و شرح می دهد: با این که من در آن سال نتوانستم در منطقه زلزله زده حضور داشته باشم، اما به عنوان نیروی پشتیبانی افتخار خدمات رسانی به زلزله زده ها را داشتم؛ اما در حوزه عملیاتی نخستین تجربه ام به عنوان نیروی عملیاتی همان زلزله بم بود؛ تا پیش از آن مانور هایی بود که در استان های مختلف و حوزه های متفاوت داشتیم، تا آمادگی لازم برای حضور در بحران ها را به دست بیاوریم. سیل، اما یک تجربه منحصربه فرد برای بسکمک از امدادگران و نجاتگران یا پزشکان داوطلب برای خدمت رسانی به مردم محسوب می گردد؛ چراکه در مقایسه با زلزله و دیگر حوادث طبیعی، سیلی با این وسعت و شدت در دهه های اخیر ایران بی سابقه بوده است.

طیبه دبیری هم از این سیل و امدادرسانی به مردم، به عنوان یک تجربه خاص یاد می نماید و می گوید: حدودا روز دوم اردیبهشت بود که عملیاتمان آغاز شد و وارد منطقه شادگان در استان خوزستان شدیم؛ جایی که هنوز آب و هوای بهاری داشت و گرمای شدید خوزستان آغاز نشده بود. نکته ای که باعث نگرانی می شد این بود که زمانی که برای خدمت رسانی به مردم می رفتیم مناطقی ممنوع الورود یا صعب العبور بودند، به حدی که مجبور می شدیم با قایق خودمان را به آن جا برسانیم، روستا هایی در این میان بود که کاملا در آب فرو رفته بودند؛ آب که چه عرض کنم؛ آب و فاضلاب با هم مخلوط شده و شرایط از نظر بهداشتی بسیار بد بود. با این حال مجبور بودیم از دل این آب و فاضلاب ها رد شویم؛ در این شرایط داوطلب و امدادگر فقط به هدفش فکر می نماید، نه سختی کار. هدف و نیت ما رسیدن به مردم و جوابگویی فوری به احتیاج های آن ها بود، پس دیگر این بحث ها برای ما مهم نبود.

بانوان باردار و احتیاج های اساسی به مراقبت های بهداشتی

بانوان و احتیاج های بهداشتی شان در بحران ها یکی از مهمترین دغدغه های نیرو های امدادی به حساب می آید. پیش از این که وارد منطقه شویم به ما گفته شده بود آمار سرماخوردگی و بیماری های عفونی بالاست؛ اما چیزی که ما در منطقه دیدیم، فراتر از سرماخوردگی و بیماری های عفونی و گوارشی بود. بیماری های پوستی مردم سیل زده یکی از بارزترین مشکلاتی بود که دیده می شد.

خانم هایی که به من مراجعه می کردند، علاوه بر بیماری های مختص زنان و زنان بارداری که به مراقبت های مادر و کودک احتیاج اساسی داشتند، بانوان زیادی بودند که دچار بیماری های پوستی مانند اگزما شده بودند.

زنان باردار به دلیل این که بین خدمات بهداشتی مورد احتیاج آن ها تعویق افتاده بود، به هرحال احتیاج بود که به آن ها رسیدگی جدی و سریع گردد، ولی در حین معاینات و آزمایش ها متوجه می شدم که دچار بیماری پوستی هم شده اند. در مواردی حتی کودک همراهشان هم دچار ناراحتی پوستی شده بود که به سرعت مورد رسیدگی قرار می گرفت. بسکمک از این موارد با دادن یک کرم یا پماد معمولی که احتیاج درمانی بهداشتی بود، نه زیبایی، مشکلشان حل می شد و البته مواردی هم داشتیم که وضع بیماری مزمن شده و احتیاج به درمان تخصصی تر داشت.

آخرین تیم بهداشت و درمان اضطراری حاضر در شادگان بودیم

دبیری می گوید در حوزه مراقبت های بهداشت مادر و کودک در روز هایی که در شادگان به عنوان مامای داوطلب حاضر بودم، مورد های زیادی مراجعه شد، اما تجربه وضع حمل و به جهان آوردن بچه در این روز ها را نداشتم. همان طور که می دانید بانوان باردار احتیاج به مراقبت های جدی در دوران بارداری دارند و نباید در این مراقبت ها وقفه ای وارد گردد. همچنین بودند بانوانی که بچه ها و نوزادان کوچک داشتند و برای مشاوره و درمان مراجعه می کردند.

درحالی که سومین ماه بهار به نیمه می رسد، به نظر می رسد دیگر هشدار و خطری برای وقوع سیل در مناطق حادثه دیده در کار نباشد و مردم شهر ها و روستا های سیل زده در دوران بازیابی توان روحی و جسمی و ساختن دوباره زندگی شان به سر می برند. طیبه دبیری از این روز های شادگان خوزستان می گوید: درحال حاضر استان رو به آرامش و سکنی گذاشته؛ آن چه اعلام شد این بود که آخرین تیم بهداشت و درمان اضطراری که به منطقه وارد می گردد، تیم استان فارس باشد و تا جایی که اطلاع دارم بعد از ما قرار نبود تیم های بهداشت و درمان از دیگر استان ها به منطقه اعزام شوند.

خوشبختانه روزبه روز وضع سلامت و زندگی مردم رو به بهبود است. برخورد مردم حادثه دیده در شرایطی که خانه، زندگی و همه چیزشان را در سیلاب از دست داده اند، شاید یکی از چالش های امدادگران هلال احمر محسوب گردد. البته همه آموزش هایی که هلال احمری ها دیده اند بر این نکته تاکید دارد که آن ها نباید انتظار برخورد معقول و منطقی از مردم آسیب دیده در بحرانی ترین روز های زندگی شان داشته باشند.

اتصال توان توانمندان به احتیاج احتیاجمندان

به گفته این عضو تیم بهداشت و درمان اضطراری جمعیت هلال احمر بیشترین آسیب در خوزستان برای روستانشین ها بود؛ مردمی که از امکانات رفاهی و حداقل ها هم برخوردار نبودند و فقط آسیب جسمی و اقتصادی ندیدند، بلکه آسیب روحی و روانی زیادی بر آن ها تحمیل شد. بیشترشان مردمی بودند که همه زندگی شان در زمین و دام هایی که گذران اموراتشان از آن ها بود، خلاصه می شد، همین مردم، اما بر اثر سیل همه چیزشان را از دست داده بودند. در موارد زیادی رفتارشان نشان می داد که احتیاج به حمایت روحی و روانی دارند.

دبیری می گوید: ما در تیم بهداشت و درمان اضطراری، همان طور که می دانید مکمل طرح سلامت کشور هستیم و هدف اصلی ما این است که به آسیب پذیرترین افراد در زمانی که بیشترین احتیاج را دارند، کمک کنیم. به هرحال هلال احمر خدماتش بی منت و داوطلبانه است. من همواره شعار اتصال توان توانمندان به احتیاج احتیاجمندان را سرلوحه کار و زندگی ام قرار داده ام.

در عملیات ها هم با این دید وارد شده ام و به نظر من لازمه توانمندسازی مردم احتیاجمند به کمک این است که خودشان را در کنار درمان و بهبود جسمی، از لحاظ روانی توانمند و بازیابی نمایند. در طول روز های امدادرسانی و درمان سیل زدگان هم سعی در این داشتم که نه تن ها از لحاظ بهداشت و درمان، بلکه از لحاظ روحی و روانی هم بتوانم دردی از مردم رنج کشیده کم کنم. با این رویکرد همان اهداف استراتژیک هلال احمر هم تامین می گردد.

بچه هایی که در آب آلوده بازی می کردند

او خودش و دیگر امدادگران و نجاتگران و داوطلبان را خط مقدم هلال احمر توصیف می نماید و می گوید خانواده های ما هم به هرحال پشتیبان پنهان جمعیت هستند و این قانون طبیعت است که ما را به کمک همدیگر دعوت می نماید. با توجه به این که کشور ما یک کشور حادثه خیز است؛ سیل و زلزله حوادثی است که چند وقت یکبار شاهد وقوعش هستیم، بنابراین آموزش و بالا بردن آگاهی مردم بسیار اهمیت دارد. آموزش نکته ها در زمان سیل و بعد از وقوع می تواند تا حد زیادی آگاهی مردم را بالا ببرد.

من در این تجربه شاهد روستا هایی بودم که عبوری از کنارش می گذشتیم، جا هایی بود که آن قدر آب بالا آمده بود که مردم مجبور به عبور با قایق بودند. در این میان، بچه ها هم بودند که به آب علاقه داشتند و وارد آب می شدند و بازی می کردند. خانواده ها هم هیچ واکنشی نشان نمی دادند، چراکه اساسا نسبت به آلودگی و مخاطرات آن آگاهی نداشتند. این درحالی است که در سیل خطر برق گرفتگی، مارگزیدگی و بیماری های پوستی وجود دارد. همین مسائل لزوم آموزش همگانی و ارتقای آگاهی مردم نسبت به مسائل را بیشتر نشان می دهد.

منبع: روزنامه شهروند

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

به "اظهارات عضو هلال احمر از احتیاج های خوزستان بعد از سیل" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اظهارات عضو هلال احمر از احتیاج های خوزستان بعد از سیل"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید